Spareparts
Spare part Harvia Heating element 5000W 230V wiring, titanium material
SPZG-365T
Spare part resistor for Harvia evaporators. Made of titanium, the resistor is dirt-repellent and can withstand even tougher use. The product is compatible with the following steam generators: Harvia HGD15 (3 pcs), HGX15 (3 pcs). The resistor is supplied with mounting hardware, gasket and connection cables. It is recommended to always replace all three resistors. Installation requires an electrical professional.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZG-365T
- Electrical number (STK)
- 8264630
Technical
Features
Features
| Model | SPZG-365T |
|---|---|
| Installation location | Other |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZG-365T |
|---|---|
| Height | 30 mm |
| Width | 310 mm |
| Depth | 80 mm |
Logistics
Logistics
| Model | SPZG-365T |
|---|---|
| EAN | 6417659036832 |
| Electrical number (STK) | 8264630 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Connection cablesFastening kitHeating element |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 30 mm |
| Gross weight | 0.35 kg |
Please check the product manual for updated information before use.