Spareparts
Spare part Harvia heating element 2000W/230V
SPZH-104
The evaporator resistance is compatible with the following Harvia steamer heaters. Heater model and the number of the evaporator element in question in the heater (check the from the user manual for any other heater fittings): Harvia Topclass Combi KV50SE/A, 1 x Harvia Topclass Combi KV60SE/A, 1 x Harvia Topclass Combi KV80SE/A, 1 x Harvia Topclass Combi KV90SE/A, 1 x Harvia Virta Combi HL70S/A, 1 x Harvia Virta Combi HL90S/A, 1 x Harvia Virta Combi HL110S/A, 1 pcs Harvia Virta Pro Combi HL135SA, 2 pcs Harvia Virta Pro Combi HL160SA, 2 pcs Harvia Virta Pro Combi HL220SA, 2 x Harvia Senator Combi T7C/A, 1 x Harvia Senator Combi T3C/A, 1 x Harvia Club Combi K11GS, 1 x Harvia Club Combi K13,5GS, 1 pc Harvia Club Combi K15GS, 1 pc Harvia Steamer SS20/A, 1 pc
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZH-104
- Electrical number (STK)
- 8264637
Technical
Features
Features
| Model | SPZH-104 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZH-104 |
|---|---|
| Height | 140 mm |
| Width | 50 mm |
| Depth | 250 mm |
Weights
Weights
| Model | SPZH-104 |
|---|---|
| Net weight | 0.44 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SPZH-104 |
|---|---|
| EAN | 6417659039413 |
| Electrical number (STK) | 8264637 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element[sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Gross weight | 0.52 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products