Spareparts|Kivi
Spare part Harvia heating element 2300W/230V
SPZRH-247
The original Harvia spare part for Kivi electric heaters is compatible with the most common models of the following: Harvia Kivi PI70, 3 pcs (ZRH-247) Harvia Kivi PI70E, 3 pcs (ZRH-247) Harvia Kivi Finland Edition PIL70, 3 pcs (ZRH-247). Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets Find out more about spare parts at SPAREPARTS.HARVIA.COM
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZRH-247
- Electrical number (STK)
- 8264732
Technical
Features
Features
| Model | SPZRH-247 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZRH-247 |
|---|---|
| Height | 980 mm |
| Width | 60 mm |
| Depth | 100 mm |
Weights
Weights
| Model | SPZRH-247 |
|---|---|
| Net weight | 0.95 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SPZRH-247 |
|---|---|
| EAN | 6417659036993 |
| Electrical number (STK) | 8264732 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element[sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Plastic bag |
| Package height | 100 mm |
| Package width | 205 mm |
| Package depth | 1.15 m |
| Gross weight | 0.98 kg |
| Plastic weight | 0.03 kg |
Please check the product manual for updated information before use.