Spareparts
Spare part Harvia Heating element 1500W 230V
SPZSB-224
The original Harvia spare part resistor for electric heaters is compatible with the most common models of the following: Harvia Vega BC45, 3 pcs (ZSB-224) Harvia Vega BC45E, 3 pcs (ZSB-224). Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSB-224
- Electrical number (STK)
- 8264648
Technical
Features
Features
| Model | SPZSB-224 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSB-224 |
|---|---|
| Height | 360 mm |
| Width | 320 mm |
| Depth | 21 mm |
Weights
Weights
| Model | SPZSB-224 |
|---|---|
| Net weight | 0.45 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSB-224 |
|---|---|
| EAN | 6417659037020 |
| Electrical number (STK) | 8264648 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element[sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 470 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Gross weight | 0.57 kg |
| Cardboard weight | 0.13 kg |
Please check the product manual for updated information before use.