Spareparts|Cilindro
Spare part Harvia Heating element 2200W 230V
SPZSC-022
The original Harvia spare part resistor for electric heaters is compatible with the most common models of the following: Harvia Cilindro PC66/E, 3 pcs (ZSC-022) Harvia Cilindro Pro PC100E/135E, 6 pcs (ZSC-022) Harvia Cilindro Pro PC165E/200E, 9 pcs (ZSC-022) Harvia Modulo MDA1654/G/GL/GR/C, 9 pcs (ZSC-022). Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets. Note! When installing, make sure that when tightening the resistor, the resistor does not twist into the wrong position. The resistor must be in its natural position after installation. Find out more about spare parts at SPAREPARTS.HARVIA.COM
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSC-022
- Electrical number (STK)
- 8264653
Technical
Features
Features
| Model | SPZSC-022 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSC-022 |
|---|---|
| Height | 24 mm |
| Width | 100 mm |
| Depth | 1.15 m |
Weights
Weights
| Model | SPZSC-022 |
|---|---|
| Net weight | 0.99 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSC-022 |
|---|---|
| EAN | 6417659036825 |
| Electrical number (STK) | 8264653 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element[sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Plastic bag |
| Package height | 25 mm |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 1.15 m |
| Gross weight | 1.06 kg |
| Plastic weight | 0.03 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products