Spareparts
Spare part Harvia Heating element 3000W 230V
SPZSE-259
Original Harvia spare part resistor for electric heaters. Includes mounting hardware and gaskets. It is recommended to always replace all heating elements on the electric heater. Compatible with the most common models of the following: Compatible with e.g. the following heaters: Harvia Fuga FU90/FU90E 9 kW, Harvia Figaro FG90/FG90E 9 kW, Harvia Cilindro PC90/PC90E/PC90EE/PC90XE/PC90XW 9 kW, Harvia Glow TRT90/TRT90E/TRT90XE/TRT90XW 9 kW, Harvia Glow Corner TRC90/TRC90E/TRC90XE/TRC90XW 9 kW. Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets. Find out more about spare parts at http://spareparts.harvia.com
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSE-259
- Electrical number (STK)
- 8264655
- Certificates
- EAC
Technical
Features
Features
| Model | SPZSE-259 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSE-259 |
|---|---|
| Height | 690 mm |
| Width | 165 mm |
| Depth | 21 mm |
Weights
Weights
| Model | SPZSE-259 |
|---|---|
| Net weight | 0.88 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSE-259 |
|---|---|
| EAN | 6417659037075 |
| Electrical number (STK) | 8264655 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element[sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 30 mm |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 770 mm |
| Gross weight | 1.09 kg |
| Cardboard weight | 0.19 kg |
| Plastic weight | 0.01 kg |
Please check the product manual for updated information before use.