Spareparts
Spare part Harvia heating element 3000W/230V
SPZSK-720
The original Harvia spare part resistor for electric heaters is compatible with the following common models: Harvia KIP90/E, 3 pcs (SPZSK-720) Harvia Sound M90/E, 3 pcs (ZSK-720) Harvia Topclass Combi KV90SE/A, 3 pcs (SPZSK-720). Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets. Find out more about spare parts at http://spareparts.harvia.com/
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSK-720
- Electrical number (STK)
- 8264670
Technical
Features
Features
| Model | SPZSK-720 |
|---|---|
| Installation location | Other |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSK-720 |
|---|---|
| Height | 21 mm |
| Width | 300 mm |
| Depth | 430 mm |
Weights
Weights
| Model | SPZSK-720 |
|---|---|
| Net weight | 0.79 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSK-720 |
|---|---|
| EAN | 6417659036740 |
| Electrical number (STK) | 8264670 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Heating element |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 25 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 470 mm |
| Gross weight | 0.93 kg |
| Cardboard weight | 0.13 kg |
| Plastic weight | 0.01 kg |
Please check the product manual for updated information before use.