Spareparts
Spare part Harvia heating element 3000W/240V
SPZSL-318
Original Harvia spare part resistor for electric heaters. Includes mounting hardware and gaskets. It is recommended to always replace all heating elements on the electric heater. Compatible with the most common models: Harvia Profi L33, 12 pcs (ZSL-318) Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets. Find out more about spare parts at https://spareparts.harvia.com
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSL-318
- Electrical number (STK)
- 8264678
Technical
Measurements
Measurements
| Model | SPZSL-318 |
|---|---|
| Height | 433 mm |
| Width | 308 mm |
| Depth | 21 mm |
Weights
Weights
| Model | SPZSL-318 |
|---|---|
| Net weight | 0.84 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSL-318 |
|---|---|
| EAN | 6417659040211 |
| Electrical number (STK) | 8264678 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 25 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 470 mm |
| Gross weight | 0.98 kg |
| Cardboard weight | 0.13 kg |
| Plastic weight | 0.01 kg |
Please check the product manual for updated information before use.