Spareparts|Delta
Spare part Harvia heating element 1150W/230V
SPZSN-150
Original Harvia electric heater resistor. Always check the operating instructions supplied with the heater for the compatibility and number of the heater. Compatible with Harvia products Harvia Delta D23/E/EE, 2 pcs (ZSN-150), Harvia Delta D29/E/EE, 1 pcs (ZSN-150). Find out more about spare parts at SPAREPARTS.HARVIA.COM
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSN-150
- Electrical number (STK)
- 8264683
Technical
Features
Features
| Model | SPZSN-150 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 230V 1N~) |
Weights
Weights
| Model | SPZSN-150 |
|---|---|
| Net weight | 0.44 kg |
Electrical
Electrical
| Model | SPZSN-150 |
|---|---|
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSN-150 |
|---|---|
| EAN | 6417659040280 |
| Electrical number (STK) | 8264683 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Gross weight | 0.44 kg |
Please check the product manual for updated information before use.