Spareparts
Spare part Harvia Heating element 2150W 230V
SPZSP-240
The original Harvia spare part resistor for electric heaters is compatible with the following most common models: Harvia Legend PO11, 3 pcs (ZSP-240) and Harvia Club K11G. Check the product's manual for compatible resistors and quantities. The resistor is supplied with fasteners and gaskets.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SPZSP-240
- Electrical number (STK)
- 8264686
Technical
Features
Features
| Model | SPZSP-240 |
|---|---|
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | SPZSP-240 |
|---|---|
| Height | 440 mm |
| Width | 240 mm |
| Depth | 21 mm |
Weights
Weights
| Model | SPZSP-240 |
|---|---|
| Net weight | 0.76 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SPZSP-240 |
|---|---|
| EAN | 6417659036696 |
| Electrical number (STK) | 8264686 |
| Customs tariff number EU | 85168080 |
| ETIM number | EC001885 |
| UNSPSC number | 40101830 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitHeating element[sealing_rubber_ring] |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 25 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 470 mm |
| Gross weight | 0.89 kg |
| Cardboard weight | 0.13 kg |
| Plastic weight | 0.01 kg |
Please check the product manual for updated information before use.