Sauna chimney
Steel chimney Harvia 1500 mm black
WHP1500M
The Harvia WHP1500M steel chimney is a stylish, easy-to-install chimney solution made of black powder coated steel. The steel chimney withstands extensive changes in temperature and has mainly been designed for use with wood-heated wood burning heaters, smaller fireplaces and iron wood burning heaters in detached sauna buildings. The standard delivery of the steel chimney includes the steel chimney and a utility box with 1.0 m of non-insulated smoke pipe, a rain cap, a rubber rain flange and an installation set for the rain flange, a stainless steel lead-through flange for the ceiling and a lead-through insulation and protector. Thanks to an ingenious joint mechanism, the steel chimney can easily be extended.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WHP1500M
A stylish chimney solution
Technical
Features
Features
| Model | WHP1500M |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Black |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | WHP1500M |
|---|---|
| Height | 1.5 m |
| Width | 220 mm |
| Depth | 220 mm |
Weights
Weights
| Model | WHP1500M |
|---|---|
| Net weight | 11.3 kg |
Logistics
Logistics
| Model | WHP1500M |
|---|---|
| EAN | 6417659019217 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 1.55 m |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Gross weight | 28.9 kg |
| Cardboard weight | 1.1 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products