Unavailable
Wood burning heater DUO|Legend
Wood burning heater Harvia Legend 150 Duo black
WK150LDLUX
The Harvia Legend 150 Duo wood burning heater is a unique 2-in-1 solution that combines a wood burning heater and fireplace. Heating up the wood burning heater lets you enjoy the atmosphere in two rooms. Heat up your sauna for bathing and enjoy the pleasant atmosphere created by the fireplace on the other side of the wall. The patinated steel frame of Legend contains a large amount of stones, resulting in wonderfully humid and gentle clouds of steam reminiscent of those of a smoke sauna. After the sauna, you can enjoy the afterheat in the fireplace room, cook sausages and enjoy refreshments… and then hit the sauna again. Every Harvia Legend Product is part of the heroic story of Harvia, founded in 1950 and currently the world’s largest sauna heater and wood burning heater manufacturer. Every Legend heater and wood burning heater is a handmade masterpiece by Harvia’s master blacksmiths. Choose a one-of-a-kind Legend and start your own legendary sauna story.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WK150LDLUX
- Room volume
- 6 - 13 m³
- Certificates
- EAC
- Product life cycle status
- Discontinued
A handmade masterpiece by Harvia's master blacksmiths
Technical
Features
Features
| Model | WK150LDLUX |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 16 kW |
| Installation location | Floor |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Wood |
Measurements
Measurements
| Model | WK150LDLUX |
|---|---|
| Height | 740 mm |
| Width | 530 mm |
| Depth | 750 mm |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | WK150LDLUX |
|---|---|
| Net weight | 94.4 kg |
| Stone amount | 120 kg |
Distances
Distances
| Model | WK150LDLUX |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 630 mm |
| Safety distance front (combustible materials) | 630 mm |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 250 mm |
| Safety distance behind (combustible materials) | 250 mm |
| Safety distance right side (combustible materials) | 200 mm |
| Safety distance right side non-combustible materials | 50 mm |
| Safety distance left side (combustible materials) | 200 mm |
| Safety distance left side non-combustible materials | 50 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 1 m |
| Installation opening height | 2 m |
| Installation opening width | 1 m |
| Room min. recommended volume | 6 m³ |
| Room max. recommended volume | 13 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Logistics
Logistics
| Model | WK150LDLUX |
|---|---|
| EAN | 6417659024020 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 910 mm |
| Package width | 700 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Gross weight | 102.2 kg |
| Cardboard weight | 3 kg |
| Plastic weight | 0.1 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Product substitution
You may also be interested in
Compatible products