Wood burning heater REGULAR|Linear
Wood burning heater Harvia Linear 22 GreenFlame ES black
WKLI20GESM
Harvia Linear 22 GreenFlame is a timeless and elegant black wood-burning heater with a large glass door that creates a wonderful atmosphere and highlights the fire beautifully. The heater is perfect for medium-sized saunas and boasts lower emission levels thanks to the GreenFlame technology. GreenFlame ® ensures a controlled burn, reliable operation and a long life for your heater. The stones of the Linear 22 GreenFlame heater heat the entire sauna quickly, offering enough heat even for the most demanding sauna bathers. Linear GreenFlame represents pioneering quality in sauna heater technology. The heart of the heater is a fully updated GreenFlame ® fire chamber, which has been designed with clean combustion in mind. The new fire chamber reduces the particulate emissions generated by wood combustion by 20% and carbon monoxide emissions by 70%. The updated GreenFlame fire chamber is an element in Harvia’s determined development efforts towards cleaner combustion and emission reductions. As a long-term goal, Harvia has decided to cut the particulate emissions of wood-burning heaters by half. The Linear GreenFlame heaters can be used to heat up bathwater at the same time as the sauna with 20% lower emissions. You can select the model that suits you best based on the interior decoration of your sauna. The water tank is fixed either at the front (ES), right (RS) or left (LS). The water tap is conveniently positioned towards the bottom of the heater so that hot water can be run into any container safely.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WKLI20GESM
- Type code
- LI22GES
- Room volume
- 9 - 18 m³
- Certificates
- CE EAC
Timeless design meets a strong structure
Technical
Features
Features
| Model | WKLI20GESM |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 15.7 kW |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Wood |
Measurements
Measurements
| Model | WKLI20GESM |
|---|---|
| Height | 770 mm |
| Width | 450 mm |
| Depth | 660 mm |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | WKLI20GESM |
|---|---|
| Net weight | 76 kg |
| Stone amount | 40 kg |
Distances
Distances
| Model | WKLI20GESM |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance front (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 100 mm |
| Safety distance behind (combustible materials) | 380 mm |
| Safety distance right side (combustible materials) | 400 mm |
| Safety distance right side non-combustible materials | 100 mm |
| Safety distance left side (combustible materials) | 400 mm |
| Safety distance left side non-combustible materials | 100 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 1.26 m |
| Room min. recommended volume | 9 m³ |
| Room max. recommended volume | 18 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Logistics
Logistics
| Model | WKLI20GESM |
|---|---|
| EAN | 6417659041447 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Fastening kitGlass doorHeaterInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 785 mm |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Gross weight | 79 kg |
| Cardboard weight | 2.7 kg |
| Plastic weight | 0.1 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products