Wood burning heater accessories
Protective bedding Harvia Legend (560x635x60-75) black
WL110
The Harvia WL110 protective bedding is made of aluminium-zinc-coated steel that is painted black. WL110 is designed for wood burning heaters with a water tank and other large wood burning heaters, such as the Harvia 36 model. The protective bedding is used when, for example, the fireplace or wood burning heater is installed onto a waterProofed tile floor. If the fireplace or wood burning heater is installed onto a wooden floor with the protective bedding, a protective sheath must be used as well.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WL110
Technical
Features
Features
| Model | WL110 |
|---|---|
| User group | Households |
| Installation location | Floor |
| Color | Black |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | WL110 |
|---|---|
| Height | 60 mm |
| Width | 560 mm |
| Depth | 636 mm |
Weights
Weights
| Model | WL110 |
|---|---|
| Net weight | 12 kg |
Logistics
Logistics
| Model | WL110 |
|---|---|
| EAN | 6417659017916 |
| Customs tariff number EU | 73219000 |
| ETIM number | EC001884 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 675 mm |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Gross weight | 12.4 kg |
| Cardboard weight | 0.35 kg |
| Plastic weight | 0.05 kg |
Please check the product manual for updated information before use.