Wood burning heater accessories|Legend
Protective sheath Harvia Legend black
WL200
The Harvia WL200 protective sheath is designed for use with all wood-heated Legend wood burning heaters. Perfectly compatible with a Legend wood burning heater, the protective sheath significantly decreases the safety distances of the wood burning heater, making wood burning heater placement and bench solution planning easier. The number of protective sheaths mounted can range from 1 to 3 as required. The sheath is made of a metal sheet that has been painted black. When you purchase a handmade Legend wood burning heater, be sure to also equip it with this legendarily robust protective sheath.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WL200
Technical
Features
Features
| Model | WL200 |
|---|---|
| User group | Households |
| Installation location | Floor |
| Color | Black |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | None |
Measurements
Measurements
| Model | WL200 |
|---|---|
| Height | 1 m |
| Width | 520 mm |
| Depth | 125 mm |
Weights
Weights
| Model | WL200 |
|---|---|
| Net weight | 6.8 kg |
Logistics
Logistics
| Model | WL200 |
|---|---|
| EAN | 6417659012966 |
| Customs tariff number EU | 73219000 |
| ETIM number | EC001884 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 1.02 m |
| Package width | 570 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Gross weight | 8.7 kg |
| Cardboard weight | 1.85 kg |
| Plastic weight | 0.1 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products