Wood burning heater accessories|PRO
Protective sheath Harvia Pro 20 full black
WL550
The Harvia WL550 protective sheath is designed and approved for wood-heated Harvia wood burning heaters (Harvia 20 Pro/SL/Duo, 20 Boiler/20 SL Boiler). The protective sheath considerably reduces the safety distance to combustible materials – in practice, this makes the wood burning heater fit in a smaller space. The protective sheath is attached to the wood burning heater and conforms to the shape of the wood burning heater, making the combination sleek. As the Harvia protective sheaths are wood burning heater model-specific, no compromises have been made in terms of design or performance. The protective sheath is available both as a full version and as a one-sided sheath, which can be installed on either side of the wood burning heater. The protective sheaths are made of steel sheet that is painted black. If you also need to protect your floor, the black WL100 protective bedding matches the style.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WL550
Technical
Features
Features
| Model | WL550 |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Black |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | None |
Measurements
Measurements
| Model | WL550 |
|---|---|
| Height | 820 mm |
| Width | 500 mm |
| Depth | 570 mm |
Weights
Weights
| Model | WL550 |
|---|---|
| Net weight | 7.9 kg |
Logistics
Logistics
| Model | WL550 |
|---|---|
| EAN | 6417659016582 |
| Customs tariff number EU | 73219000 |
| ETIM number | EC001884 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 845 mm |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Gross weight | 8.7 kg |
| Cardboard weight | 0.8 kg |
Please check the product manual for updated information before use.