Wood burning heater accessories|Linear
Protective sheath Harvia L22LS/RS full
WL585
The Harvia WL585 protective sheath is designed and approved for wood-heated Harvia wood burning heaters (Harvia 22 RS and LS/Linear 22 RS and LS). The protective sheath considerably reduces the safety distance to combustible materials – in practice, this makes the wood burning heater fit in a smaller space. The protective sheath is attached to the wood burning heater and conforms to the shape of the wood burning heater, making the combination sleek. As the Harvia protective sheaths are wood burning heater model-specific, no compromises have been made in terms of design or performance. The protective sheath is available both as a full version and as a one-sided sheath, which can be installed on either side of the wood burning heater. The protective sheaths are made of steel sheet that is painted black. If you also need to protect your floor, the black WL100 protective bedding matches the style.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WL585
Technical
Features
Features
| Model | WL585 |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | None |
Measurements
Measurements
| Model | WL585 |
|---|---|
| Height | 855 mm |
| Width | 620 mm |
| Depth | 590 mm |
Weights
Weights
| Model | WL585 |
|---|---|
| Net weight | 9 kg |
Logistics
Logistics
| Model | WL585 |
|---|---|
| EAN | 6417659019194 |
| Customs tariff number EU | 73219000 |
| ETIM number | EC001884 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 120 mm |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 950 mm |
| Gross weight | 9.9 kg |
Please check the product manual for updated information before use.