Wood burning heater accessories
Water heater Harvia pipe model Steel
WP220ST
The Harvia pipe model water heater is placed directly on top of the wood burning heater, and the tank holds 22 litres of water. The water heats up quickly, as the smoke pipe runs through the tank and acts as a wall inside it. The pipe model water heater is compatible with all wood-heated Harvia wood burning heaters (except the Harvia 50 wood burning heater). Choose reliable and durable Harvia quality and treat yourself with warm washes and sauna experiences.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WP220ST
Warm water quickly and conveniently
Technical
Features
Features
| Model | WP220ST |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Stainless Steel |
| Use environment | Interior - wet area |
Measurements
Measurements
| Model | WP220ST |
|---|---|
| Height | 410 mm |
| Width | 355 mm |
| Depth | 190 mm |
Weights
Weights
| Model | WP220ST |
|---|---|
| Net weight | 4.2 kg |
Logistics
Logistics
| Model | WP220ST |
|---|---|
| EAN | 6417659004015 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101825 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 195 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 365 mm |
| Gross weight | 4.7 kg |
| Cardboard weight | 0.45 kg |
Please check the product manual for updated information before use.