Chimneys and adapters
Smoke pipe 0,5/115 black
WZ050M
The Harvia WZ050M smoke pipe is made of black powder coated steel, being compatible with all Harvia wood-heated sauna wood burning heaters (except Harvia 50) and the Harvia 10 iron wood burning heater. Harvia smoke pipes have been granted a CE certification, which means the Products comply with all international fire and operational safety requirements. Find out more about Harvia’s first-class selection of soot fire-Proof smoke pipes.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WZ050M
Technical
Features
Features
| Model | WZ050M |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
Measurements
Measurements
| Model | WZ050M |
|---|---|
| Height | 500 mm |
| Width | 115 mm |
| Depth | 115 mm |
Weights
Weights
| Model | WZ050M |
|---|---|
| Net weight | 2.7 kg |
Distances
Distances
| Model | WZ050M |
|---|---|
| Safety distance front (combustible materials) | 500 mm |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance behind (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance right side (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance left side (combustible materials) | 500 mm |
Logistics
Logistics
| Model | WZ050M |
|---|---|
| EAN | 6417659015882 |
| Customs tariff number EU | 73219000 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 500 mm |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Gross weight | 2.9 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products