Chimneys and adapters
Smoke pipe 1,0/115 Steel
WZ115100
The Harvia WZ115100 smoke pipe is made of stainless steel, being compatible with all Harvia wood-heated sauna wood burning heaters (except Harvia 50) and the Harvia 10 iron wood burning heater. Harvia smoke pipes have been granted a CE certification, which means the Products comply with all international fire and operational safety requirements. Find out more about Harvia’s first-class selection of soot fire-Proof smoke pipes.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WZ115100
Technical
Features
Features
| Model | WZ115100 |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Stainless Steel |
| Main material | Steel |
Measurements
Measurements
| Model | WZ115100 |
|---|---|
| Height | 1 m |
| Width | 115 mm |
| Depth | 115 mm |
Weights
Weights
| Model | WZ115100 |
|---|---|
| Net weight | 2 kg |
Distances
Distances
| Model | WZ115100 |
|---|---|
| Safety distance front (combustible materials) | 500 mm |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance behind (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance right side (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance left side (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 1 m |
Logistics
Logistics
| Model | WZ115100 |
|---|---|
| EAN | 6417659015912 |
| Customs tariff number EU | 73219000 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 1 m |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Gross weight | 2 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products