Electric heater Combi model|Combinator
Electric heater Harvia Combinator KM80SE 8,0 kW black
HKM800400S
The Harvia Combinator is a combined electric heater and steamer. This heater is the right choice for those who appreciate soft and humid steam and an aromatic atmosphere – as well as those who want variety in their sauna experiences. In addition to a traditional sauna, you can also turn your sauna into a steam sauna, herbal sauna or aromatic sauna. The scented bags and herbs are set on top of the steamer’s grate. Combi heaters are controlled with a separate control unit that allows you to choose not only the temperature but the humidity percentage as well – digitally and precisely. (must be equipped with a separate control unit)
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- HKM800400S
- Type code
- KV80SE
- Electrical number (STK)
- 8264590
- Room volume
- 7 - 12 m³
- Certificates
- CE EAC
Create a variety of sauna experiences with ease
Technical
Features
Features
| Model | HKM800400S |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 8 kW |
| Control type | Controlled by a separate control unit |
| Installation location | Wall |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 50 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Electric (high voltage 400V 3N~) |
Measurements
Measurements
| Model | HKM800400S |
|---|---|
| Height | 645 mm |
| Width | 400 mm |
| Depth | 330 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | HKM800400S |
|---|---|
| Net weight | 18.3 kg |
| Stone amount | 20 kg |
Distances
Distances
| Model | HKM800400S |
|---|---|
| Room min. recommended volume | 7 m³ |
| Room max. recommended volume | 12 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Electrical
Electrical
| Model | HKM800400S |
|---|---|
| Power table | [["8","","",""]] |
| IP Class (like: IPX4) | IPX4 |
| Electrical Frequency | 50/60 Hz |
| Fuses (400V3N~) pcs x ampers | 3 x 16 A |
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2,5 mm2 |
| Electrical group options | 400V 3N~ |
Logistics
Logistics
| Model | HKM800400S |
|---|---|
| EAN | 6410082645909 |
| Electrical number (STK) | 8264590 |
| Customs tariff number EU | 85162999 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 690 mm |
| Package width | 370 mm |
| Package depth | 420 mm |
| Gross weight | 19.6 kg |
| Cardboard weight | 1.25 kg |
| Sales lot 2 Package height | 840 mm |
| Sales lot 2 Package width | 1 m |
| Sales lot 2 Package depth | 1.2 m |
| Sales lot 3 Package height | 2 m |
| Sales lot 3 Package width | 1 m |
| Sales lot 3 Package depth | 1 m |
| Sales lot 2 Gross weight | 138.6 kg |
| Sales lot 3 Gross weight | 373.8 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Videos
Compatible products