Sauna accessory Harvia aluminium paper 1,25/30 m2
SAS10001
Harvia aluminum paper is a durable material for sauna construction that acts as a barrier to air and steam. Aluminum paper withstands high temperatures, protects wall insulation from moisture and provides good ventilation. The width of the paper is 1,25 m and covering area 30 m².
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SAS10001
Technical
Features
Features
| Model | SAS10001 |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Use environment | Interior - wet area |
Weights
Weights
| Model | SAS10001 |
|---|---|
| Net weight | 3.4 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SAS10001 |
|---|---|
| EAN | 6419544502118 |
| Customs tariff number EU | 44219999 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 85 mm |
| Package width | 1.22 m |
| Package depth | 85 mm |
| Gross weight | 3.4 kg |
Please check the product manual for updated information before use.