Accessories - Decoration
Sauna accessory Harvia ventilation hatch
SAS24200
The ventilation valve and grate combination by Harvia is a convenient and functional solution for the vent hole of the sauna. As a bonus, the system also adds a stylish touch to your sauna decoration scheme. The valve and the grate are made of durable wood and plywood that are highly resistant to bending caused by the heat and humidity of the sauna.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SAS24200
Technical
Features
Features
| Model | SAS24200 |
|---|---|
| User group | Households |
| Main material | Spruce |
Weights
Weights
| Model | SAS24200 |
|---|---|
| Net weight | 0.2 kg |
Logistics
Logistics
| Model | SAS24200 |
|---|---|
| EAN | 6417659004688 |
| Customs tariff number EU | 44219999 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 20 mm |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 370 mm |
| Gross weight | 0.3 kg |
Please check the product manual for updated information before use.