Outdoor sauna|Legend
Legend sauna (Right), Legend Pro 11kW electric heater
SHL3499
Harvia Legend sauna honors old Finnish traditions and includes all the elements that make sauna and sauna-bathing beyond relaxing and magical. The dark interior of the Harvia Legend sauna makes a cozy atmosphere where you want to enjoy the silence while soft steam nourishes your skin. The large and spectacular panoramic window offers endless opportunities to enjoy the scenery while taking a sauna. The sauna has been designed by carpenter Mika Pitkänen and represents the high quality of craftsmanship. The sauna comes as a ready-made on-site module, with plug-and-play electricity connections. The Legend sauna includes pre-installed, atmospheric LED lights and liftable benches which makes cleaning the sauna easy. Harvia’s Legend sauna is insulated, so the sauna is energy efficient and suitable for even colder areas. Insulation also speeds up heating and affects the retention of heat in the sauna. This luxurious sauna includes Harvia Legend heater (Legend Pro PO11, 11 kW). Available in: Right-handed version SHL3499 (as seen in pictures) and Left-handed version SHL3499L.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- SHL3499
- Certificates
- CE EAC
Technical
Features
Features
| Model | SHL3499 |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Black |
| Use environment | Outdoor |
Measurements
Measurements
| Model | SHL3499 |
|---|---|
| Height | 2.55 m |
| Width | 2.25 m |
| Depth | 2.3 m |
| Calculatory sauna volume | 12 m³ |
Weights
Weights
| Model | SHL3499 |
|---|---|
| Net weight | 1150 kg |
Electrical
Electrical
| Model | SHL3499 |
|---|---|
| Supply cable (400V 3N~) mm2 | 5 x 2,5 mm2 |
Logistics
Logistics
| Model | SHL3499 |
|---|---|
| EAN | 6430036755638 |
| Customs tariff number EU | 94061000 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 2.55 m |
| Package width | 2.25 m |
| Package depth | 2.3 m |
| Gross weight | 1150 kg |
Please check the product manual for updated information before use.