Wood burning heater REGULAR|Linear
Wood burning heater Harvia Linear 16 black
WK160C
The Linear 16 wood burning heater is source of glowing heat and magnificent bath for small saunas. The simple, sculptural design adds timeless style to the sauna. Through the cast-iron glass door the warm glow of the fire adds to the sauna atmosphere. The opening direction of the door can be changed. The fire chamber and combustion air channels of Harvia wood burning heaters are designed so that sauna warms quickly and the burning is cleaner. The wood burning heaters meet the requirements for CE-marking. The recommended size of the sauna room is 6–16 m3 and the maximum amount of stones is 36 kg.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WK160C
- Type code
- LI16
- Room volume
- 6 - 16 m³
- Certificates
- CE EAC
Timeless design meets a strong structure
Technical
Features
Features
| Model | WK160C |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 17.9 kW |
| Installation location | Floor |
| Installation orientation | Vertically |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Wood |
Measurements
Measurements
| Model | WK160C |
|---|---|
| Height | 735 mm |
| Width | 420 mm |
| Depth | 450 mm |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | WK160C |
|---|---|
| Net weight | 46.6 kg |
| Stone amount | 36 kg |
Distances
Distances
| Model | WK160C |
|---|---|
| Safety distance front (combustible materials) | 400 mm |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 50 mm |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 300 mm |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 50 mm |
| Safety distance behind (combustible materials) | 350 mm |
| Safety distance right side (combustible materials) | 300 mm |
| Safety distance right side non-combustible materials | 50 mm |
| Safety distance left side (combustible materials) | 300 mm |
| Safety distance left side non-combustible materials | 50 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 1.3 m |
| Room min. recommended volume | 6 m³ |
| Room max. recommended volume | 16 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Logistics
Logistics
| Model | WK160C |
|---|---|
| EAN | 6417659017909 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| ETIM number | EC001884 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 785 mm |
| Package width | 515 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Gross weight | 49.2 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products