Wood burning heater REGULAR|Pro 50
Wood burning heater Harvia 50 black
WK500
The Harvia 50 wood burning heater is the king of public saunas, designed to provide ample steam for large groups of bathers. The great amount of stones guarantees even heat in a large sauna. The steam given off by the wood burning heater contains the age-old spirit of the Finnish sauna tradition. The Harvia 50 wood burning heater is designed for camp centres, sports centres and service sector businesses, among others. The wood burning heater is painted in a stylish graphite black. When you demand quality, choose a quality Product by the world’s largest sauna wood burning heater manufacturer.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WK500
- Type code
- HA50
- Room volume
- 20 - 50 m³
- Certificates
- CE EAC
Great baths for a great group of people
Technical
Features
Features
| Model | WK500 |
|---|---|
| User group | Professionals |
| Power output | 40 kW |
| Installation location | Floor |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Wood |
Measurements
Measurements
| Model | WK500 |
|---|---|
| Height | 1.05 m |
| Width | 510 mm |
| Depth | 720 mm |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | WK500 |
|---|---|
| Net weight | 194.2 kg |
| Stone amount | 120 kg |
Distances
Distances
| Model | WK500 |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance front (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 100 mm |
| Safety distance behind (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance right side (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance right side non-combustible materials | 100 mm |
| Safety distance left side (combustible materials) | 500 mm |
| Safety distance left side non-combustible materials | 100 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 1.2 m |
| Room min. recommended volume | 20 m³ |
| Room max. recommended volume | 50 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Logistics
Logistics
| Model | WK500 |
|---|---|
| EAN | 6417659001069 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| ETIM number | EC001884 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 1.24 m |
| Package width | 800 mm |
| Package depth | 1.2 m |
| Gross weight | 194.2 kg |
Please check the product manual for updated information before use.