Wood burning heater accessories|Legend
Water heater Harvia Legend 25 l black
WP250LD
The water heats up quickly in a stylish Thermio water heater because the pipe going through the tank functions as a wall of the water tank. The front of the water heater is covered with sauna stones. You can also throw water to the stones in front of the tank. The new tap solution makes it safer to work with hot water. You can take the tap away from the hot water heater and wood burning heater and drain the warm water safely without burning yourself. You can install the tap to sauna benches with fixing bracket. It’s also possible to embed the tap in to edge of sauna bench. If you can’t install the tap to benches you can use the same bracket for installing the tap to the wall.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WP250LD
Warm water quickly and conveniently
Technical
Features
Features
| Model | WP250LD |
|---|---|
| User group | Households |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Wood |
Measurements
Measurements
| Model | WP250LD |
|---|---|
| Height | 910 mm |
| Width | 360 mm |
| Depth | 360 mm |
| Stone sizes | Ø5–10 cm |
Weights
Weights
| Model | WP250LD |
|---|---|
| Net weight | 10.9 kg |
| Stone amount | 15 kg |
Logistics
Logistics
| Model | WP250LD |
|---|---|
| EAN | 6417659019316 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| UNSPSC number | 40101825 |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Package height | 950 mm |
| Package width | 360 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Gross weight | 11.7 kg |
Please check the product manual for updated information before use.
Compatible products