Unavailable
Wood burning heater REGULAR|Legend
Wood burning heater Harvia Legend 240 GreenFlame black
WK200LD
Fire roars cleanly behind the large glass door of the Harvia Legend 240 GreenFlame wood-burning heater, and you can just enjoy the magical and relaxing ambience. The low-emission, durable and easy-to-use sauna heater is suited to medium-sized saunas. Its hefty stone quantity guarantees a traditional, soft saunabath. The heart of the sauna heater is a fully renewed GreenFlame 20 fire chamber, which has been designed with clean combustion in mind. Thanks to this, its carbon monoxide emissions are about 70% lower than before. Choose a one-of-a-kind handmade Legend and start your own legendary sauna story. Sustainably towards cleaner wood burning . The Harvia GreenFlame® fire chamber has been optimised with clean combustion in mind. GreenFlame is a part of Harvia’s persistent development work on our journey towards even cleaner wood burning. Thanks to the new kind of air control method of the Harvia GreenFlame® fire chamber, the carbon monoxide emissions are significantly lower than before. The smaller the share of carbon monoxide emissions is compared to the total combustion gases, the cleaner the combustion Process.
Find your nearest dealer
The best sauna and spa experiences are waiting for you.
- Item number Harvia
- WK200LD
- Type code
- LE240G
- Room volume
- 10 - 20 m³
- Product life cycle status
- Discontinued
Elegance of a larger glass door with cleaner combustion
- Cleaner combustion
- 70% lower carbon monoxide emissions
- 90% larger glass door
Technical
Features
Features
| Model | WK200LD |
|---|---|
| User group | Households |
| Power output | 15.9 kW |
| Installation location | Floor |
| Color | Black |
| Main material | Steel |
| Storage temperature min | 0 °C |
| Storage temperature max | 60 °C |
| Use environment | Interior - wet area |
| Prime energy/fuel | Wood |
Measurements
Measurements
| Model | WK200LD |
|---|---|
| Height | 835 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Stone sizes | Ø10–15 cm |
Weights
Weights
| Model | WK200LD |
|---|---|
| Net weight | 76.1 kg |
| Stone amount | 200 kg |
Distances
Distances
| Model | WK200LD |
|---|---|
| Safety distance front (non-combustible materials) | 630 mm |
| Safety distance front (combustible materials) | 630 mm |
| Safety distance side (non-combustible materials) | 50 mm |
| safety distance to the side wall (combustible materials) | 200 mm |
| Safety distance behind (non-combustible materials) | 100 mm |
| Safety distance behind (combustible materials) | 250 mm |
| Safety distance right side (combustible materials) | 200 mm |
| Safety distance right side non-combustible materials | 100 mm |
| Safety distance left side (combustible materials) | 200 mm |
| Safety distance left side non-combustible materials | 100 mm |
| Safety distance (Ceiling) | 1.2 m |
| Installation opening height | 2 m |
| Installation opening width | 1 m |
| Installation opening depth | 1 m |
| Room min. recommended volume | 10 m³ |
| Room max. recommended volume | 20 m³ |
| Room min. height(depends on connections and therefore from output, star/delta) | 2 m |
Logistics
Logistics
| Model | WK200LD |
|---|---|
| EAN | 6417659024853 |
| Customs tariff number EU | 73218900 |
| ETIM number | EC001884 |
| UNSPSC number | 40101800 |
| Content of delivery (listed) | Ash boxConnecting pipeGrillHeaterKnobInstallation and operating instructions |
| Product unit (pcs, meters etc.) | PCS |
| Sales unit | pcs |
| Packaging materials | Cardboard |
| Package height | 870 mm |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Gross weight | 79.2 kg |
| Cardboard weight | 3 kg |
| Plastic weight | 0.1 kg |
| Sales lot 2 Packaging materials | PlasticWood |
| Sales lot 3 Packaging materials | PlasticWood |
| Sales lot 2 Package height | 1.01 m |
| Sales lot 2 Package width | 1 m |
| Sales lot 2 Package depth | 1.2 m |
| Sales lot 3 Package height | 2 m |
| Sales lot 3 Package width | 1 m |
| Sales lot 3 Package depth | 1 m |
Please check the product manual for updated information before use.
Product substitution
You may also be interested in
Compatible products